Varje år inför våren genomför vi en gemensam vårstädning i Halmstad City tillsammans med Halmstads kommun, politiker, Destination Halmstad, fastighetsägare och våra medlemmar i föreningen. Ett extra stort tack till Veterankraft och Hemfrid som kom med många representanter för att hjälpa till att städa centrum.
Årets insats är en del av projektet Halmstad gröna hjärta, en satsning som ska öka kunskapen och inspirera till engagemang kring hållbarhet, klimat, odling och biologisk mångfald.
Under morgonen samlades vi och delades in i grupper för att plocka skräp på gator och torg runt om i centrum. Precis som tidigare år var det framför allt fimpar som dominerade bland det skräp som samlades in. Vi fick även ta del av viktig information, Halmstads kommun lägger över 6 miljoner kronor varje år på att hantera nedskräpning i kommunen.
Tillsammans kan vi göra skillnad.
Genom att hjälpas åt kan vi hålla Halmstad rent, tryggt och trivsamt för både invånare och besökare.



